Milyen Portfólió Illik Hozzád?

 Töltsd ki a kérdőívet és tudd meg 1 perc alatt!

1. Add meg az életkorod a csúszka segítségével

35 év

Hogyan válaszd ki az önkéntes nyugdíjpénztári portfóliódat?

Az önkéntes nyugdíjpénztárak nagy előnye, hogy többféle portfólió közül választhatsz, attól függően, hogy mennyi időd van még a nyugdíjig, és milyen kockázatot vállalsz szívesen. Valamint, hogy menet közben bármikor portfóliót válthatsz. A megfelelő portfólió kiválasztása kulcsfontosságú, hiszen ez határozza meg, hogy milyen hozamot érsz el a megtakarításaidon. Ebben a cikkben bemutatom, hogy mikor érdemes alacsony, közepes vagy magas kockázatú portfóliót választani, és hogy milyen szempontokat érdemes figyelembe venni.

Miért fontos a kockázatvállalás mértéke?

A portfóliók kiválasztásakor az egyik fontos szempont a kockázatvállalási hajlandóságod. Az alacsony kockázatú portfóliók kevesebb árfolyam-ingadozással járnak, de ezzel együtt a hozamuk is általában alacsonyabb. Míg a magasabb kockázatú portfoliókban lehetnek komolyabb vesztességgel járó időszakok is, de hosszú távon mégis jellemzően ezekkel kereshetsz a legjobban a kimagasló hozamuknak köszönhetően. Ez a pszichológiai szempont, hogy hiszel-e magadban, hogy jól választottál és kibírod-e, hogy ne vedd ki a befektetésed akkor se, ha épp esni kezd az értéke.

Miért fontos, hogy mennyi időd van még hátra a nyugdíjig?

Azért, mert a pszichológiai szempont mellett ez a logikai szempont. Márpedig a logika egyszerű. Minél messzebb vagy a nyugdíjkorhatártól, annál több kockázatot érdemes vállalnod a maximális hozamkihasználás reményében.

Nézzük meg, hogy mit jelent mindez konkrétan.

Milyen portfóliót válassz, ha 1-3 éved van a nyugdíjig?

Ha kevesebb mint 3 éved van hátra a nyugdíjig, akkor érdemes alacsony kockázatú portfóliót választani. Ezek a portfóliók jellemzően állampapírokba, kötvényekbe fektetnek, ahol kisebb az árfolyam-ingadozás veszélye. Az alacsony kockázatú portfóliók ugyan alacsonyabb hozamot kínálnak, de a fő cél itt az, hogy megőrizd az összegyűjtött tőkéd biztonságát. Ekkor már nem a hozam maximalizálása az elsődleges cél, hanem a stabilitás.

Miért jó a közepes kockázat, ha 4-10 éved van hátra?

Amennyiben 4-10 év van még hátra a nyugdíjig, a közepes kockázatú portfóliók jelenthetik a legjobb megoldást. Ezek a portfóliók részvényeket és kötvényeket is tartalmaznak, így több lehetőséget kínálnak a hozam növelésére. Ugyanakkor a kockázat még mindig mérsékelt marad, ami lehetőséget ad arra, hogy a piac ingadozásai ne érintsék drasztikusan a megtakarításaidat. Ebben az időtávban még van esélyed korrigálni az esetleges kisebb veszteségeket.

11-15 évig közepes vagy magas kockázat?

Ha 11-15 év van még hátra a nyugdíjig, érdemes megfontolnod a közepes vagy magas kockázatú portfóliókat. A közepes kockázatú portfólió stabilabb, viszont a magas kockázatú lehetőséget ad a nagyobb hozamok elérésére. A hosszabb időtáv miatt még van időd arra, hogy a piac esetleges hullámzásait „kivárd,” és ez idő alatt a magasabb kockázatú befektetéseknek köszönhetően jelentősebb hozamokat érhetsz el. Ilyenkor a rugalmasság és a nagyobb hozampotenciál segíthet abban, hogy a nyugdíjas éveidre minél többet takaríts meg. De ha ismered magad, hogy rosszul érint ha azt látod, hogy épp veszít a befektetésed az értékéből, és Neked többet ér a nyugalmad, akkor várhatóan kevesebb izgalommal kell együtt élned egy közepes kockázatú portfolió választása esetén.

Több mint 15 év: Miért éri meg a magas kockázat?

Ha még több mint 15 éved van hátra a nyugdíjig, akkor érdemes magas kockázatú portfóliót választanod. Ezek a portfóliók nagyobb arányban tartalmaznak részvényeket, amelyek hosszú távon általában magasabb hozamot biztosítanak. Itt még van időd arra, hogy kivárd a piac ingadozásait, így a rövid távú veszteségek nem jelentenek olyan nagy kockázatot. Az idő neked dolgozik, és a hosszú távú növekedési lehetőségek maximalizálhatják a megtakarításaid értékét.

Összegezve

Az önkéntes nyugdíjpénztári portfólió kiválasztásának kulcsa, hogy hosszú távon maximalizáld a hozamot, de a nyugdíjhoz közeledve már a biztonságra helyezd a hangsúlyt. A lényeg, hogy a befektetési stratégiád mindig igazodjon a céljaidhoz és az időtávhoz, hogy nyugdíjas éveidre a lehető legjobb anyagi helyzetbe kerülj. Ha követed ezt a logikát, a megtakarításaid szépen fognak gyarapodni, és biztonságban élvezheted majd a nyugdíjas éveidet.