MBH Önkéntes Nyugdíjpénztár Útmutató 2025

Mindent, amit tudnod érdemes nyugdíjpénztári számlanyitás előtt. Vagy után…

Promóció

átirányít az MBH oldalára

Megtakarítási kalkulátor

Kíváncsi vagy, mennyit takaríthatsz meg nyugdíjad kiegészítésére az MBH Nyugdíjpénztárral?

Add meg a korod, a havi megtakarítási összeget, és válassz portfóliót. A kalkulátor pedig megmutatja, hogy a portfólió 15 éves átlaghozamával számolva mekkora összeg állhat rendelkezésedre 65 éves korodra.

Mert ez mutatja meg leginkább, hogy mire számíthatsz a jövőben.

Egy portfólió egyik évben akár 25%-os növekedést is elérhet, míg egy másik évben ugyanekkora veszteséget is hozhat. Mivel a nyugdíjmegtakarítás akár több évtizedes távlatú cél, érdemes hosszabb távú hozamokat figyelembe venni. Minél hosszabb múltbeli adatod van egy portfólióról, annál reálisabb képet kapsz a várható jövőbeni eredményéről. A nyugdíjpénztáraknál a leghosszabb elérhető időszak 15 év, ezért a kalkulátor is ezzel számol.

Nyugdíj megtakarítási kalkulátor 3 lépésben

1. Havi megtakarítás

20 000 Ft/hó

2. Életkorod

35 év

3. Válassz portfóliót

(Nem tudod hogyan válassz? Az 1 perces kérdőív segít!)

Csendélet

Átl. 15 éves nettó hozam

5,94%

MBH Nyugdíjpénztár Belépés

Az MBH Nyugdíjpénztárba teljesen online is be tudsz lépni. 👇

1. lépés: Kattints ide, ami átirányít az MBH oldalára. Kattints bele a Pmt. és Adatkezelési tájékoztató pontokba, majd nyomd meg a „Belépés indítása” gombot.

2. lépés: Add meg a személyes adataidat. Majd töltsd ki a nyilatkozatokat, aztán ha időd engedi add meg az opcionális adatokat, de ezt később is megteheted.

3. lépés: Tekintsd át a felvitt adataidat, fogadd el a nyilatkozatot a belépésről és kattints a „Beadás” gombra.

+ 1: Fizesd be a vállalt tagdíjnak megfelelő összeget.

Nem! Magyarországon jogszabály rendelkezik arról, hogy pénztári tagi szervezőként nem számolhatnak fel extra költséget, így az pontosan ugyanannyiba kerül, mintha a belépést közvetlenül a pénztáron vagy más tagszervezőn keresztül tennéd.

Általános tudnivalók és előnyök

Az MBH Nyugdíjpénztár a hazai pénztárpiac kiemelkedő szereplője, több mint 156 milliárd forint kezelt vagyonnal és 68 ezer taggal. Stabil banki háttere erős garanciát nyújt a tagok számára, biztosítva, hogy megtakarításaik biztonságban legyenek egészen nyugdíjba vonulásukig.

Előnyök

✅ Stabil háttér, hiszen az MBH nem csak nyugdíjpénztár, de bank is

✅ 5 választható portfólió, amelyek között meg is oszthatod a befizetésed

✅ Számos szolgáltatás a nyugdíjkorhatár elérése után: egyösszegű szolgáltatás, járadékszolgáltatás, részösszeg és részjáradék kifizetés, vagy akár vegyes szolgáltatás

átirányít az MBH oldalára

Költségek

A költségek minimalizálása mindig fontos cél, mert minél hosszabb időtávon fektetsz be, annál nagyobb hatása lehet a költségeknek. Már egy-egy plusz százaléknyi díj is milliós különbséget jelenthet a végső megtakarításodban.

Az önkéntes nyugdíjpénztári költségek általában két fő kategóriába sorolhatók:

  1. Alapkezelési díj: Ez általában 0,5 és 0,7 százalék között van, és azért fizeted, hogy a pénzügyi szakemberek kezeljék a portfóliód.
  2. Pénztári költségek: Ide tartozik a befizetések utáni levonás, valamint a belépési és kilépési díjak.
Befizetések utáni elvonás:
Százalékos díj, amelyet minden befizetésed után levonnak.
0 - 10 000 Ft: 9,9 %
10 001 - 200 000 Ft: 6,01 %
200 001 - 400 000 Ft: 5 %
400 001 - 600 000 Ft: 3 %
> 600 000 Ft: 1,6 %
Havi tagdíj:
Nem kerül levonásra. Ez az a minimum, amelyet átlagosan havonta be kell fizetned
8 000 Ft
Belépési költség:
Első befizetésből vonják le.
4 000 Ft
Kilépési költség:
Számla megszüntetéskor vonják, amennyiben van pénz a számlán.
3 000 Ft

A legegyszerűbb, ha megnézed a kiválasztott portfóliód TKM mutatóját, ugyanis ebben már benne vannak az alapkezelési díjak és a pénztári költségek is.

Klasszikus

TKM 10 év:

1,54%

TKM 20 év:

0,88%

TKM 30 év:

0,54%

TKM 10 év:

TKM 20 év:

TKM 30 év:

Klasszikus
1,54%

0,54%

0,51%

Befizetési módok

Bankkártyás

A legköltséghatékonyabb befizetési mód a bankkártyás fizetés, mivel ezzel elkerülhetők a banki költségek és tranzakciós illetékek. A számlainformációs rendszeren keresztül egyszeri és rendszeres befizetések is könnyedén beállíthatók.

Banki utalás

A tagdíjbefizetést rendszeres vagy eseti átutalással is intézheted. A közlemény rovatba mindenképp írd be a neved és az adóazonosító jeled, hogy a nyugdíjpénztár biztosan azonosíthassa a befizetésed.

Munkáltatói

Meghatalmazhatod a munkáltatódat is a tagdíjad befizetésére. Ilyenkor a munkáltatód a fizetésedből levonja az egyéni tagdíjat, és átutalja a Pénztár bankszámlájára.

Készpénzbefizetés

Az MBH Bank fiókjaiban akár készpénzzel is van lehetőséged befizetni pénztári számládra.

Postai csekk

Add le csekkbefizetési igényed a Pénztárnak, és ők minden hónapban elküldik neked a kért összegről szóló csekket.

Biztonság

Az önkéntes nyugdíjpénztárak esetében nem érvényesül a sokak által ismert BEVA vagy OBA garancia. Ez azt jelenti, hogy ha a pénztár csődbe jut, vagy valamilyen visszaélés történik, és a megtakarításaid elvesznek, az állam nem fog kártérítést nyújtani a veszteségeid fedezésére.

Emellett természetesen mindegyik pénztárnak meg kell felelnie a hatályos törvényeknek, illetve a működésüket is folyamatosan ellenőrzik. 

Az önkéntes nyugdíjpénztár NEM egyenlő a magánnyugdíjpénztárral. 

Sokan még mindig összekeverik az önkéntes nyugdíjpénztárakat a magánnyugdíjpénztárakkal, ezért attól félnek, hogy az állam egyszer elveszi tőlük a megtakarításaikat. Ettől nem kell aggódnod, hiszen ez a pénz a te saját tulajdonod, amit már leadózott, nettó fizetésedből teszel félre. Ahogy a lakásodat sem veheti el az állam, ugyanúgy ezt sem.

20% adóvisszatérítés

Az éves befizetések után jogosult leszel 20 százalék adóvisszatérítésre, maximum 150 ezer forintig.

Technikailag ez azt jelenti, hogyha például adott évben befizetsz 250 ezer forintot, akkor következő évben az adóbevallásod beküldése után a NAV elutal 50 ezer forint szja adóvisszatérítést a nyugdíjpénztári számládra.

FONTOS! Csak abban az esetben kapsz adóvisszatérítést, ha adott évben volt személyi jövedelemadó (szja) befizetésed.

átirányít az MBH oldalára

Gyakran Ismételt Kérdések

Fontos, hogy az adóvisszatérítést minden évben igényelned kell az adóbevallásodban. Ehhez a pénztártól kapni fogsz egy igazolást, és az abban foglalt adatokat kell rögzítened a bevallásban. Jó hír, hogy ez gyakran automatikusan is sikerül, hiszen a NAV nagyon sok információval rendelkezik, de a biztonság kedvéért érdemes ellenőrizni.

A bevallás 131. sorában kell feltüntetni az éves befizetéseid 20%-ának megfelelő összeget – ez az a maximális adóvisszatérítés, amelyet majd megkaphatsz az államtól.

A 136. sorban kell jelezni a kiutalandó összeget, amely értelemszerűen nem lehet több, mint a 131. sor tartalma. Lefelé persze eltérhet tőle, például abban az esetben, ha kevesebb SZJA-t fizettél be az adott évben, mint amekkora visszatérítésre jogosítanak a nyugdíjpénztári befizetéseid.

Végül a 137. sor arra szolgál, hogy feltüntesd a pénztárad nevét, adószámát és bankszámlaszámát.

Nehezítő körülmény, ha több pénztárnak is tagja vagy, esetleg rendelkezel egészségpénztári tagsággal is. Éppen ezért minden esetben érdemes könyvelővel konzultálnod, mielőtt beküldöd az adóbevallást.

Igen, a nyugdíjpénztári megtakarítás örökölhető. Ha a megtakarító a nyugdíjba vonulás előtt elhunyna, az általa megjelölt kedvezményezett illetékmentesen, hagyatéki eljáráson kívül jut hozzá a teljes összeghez. Amennyiben még nem jelöltél kedvezményezettet, itt találod a szükséges formanyomtatványt.

Mivel a nyugdíjpénztári megtakarítás célja a nyugdíjas évekre való anyagi felkészülés, a teljes összeghez csak a 65. életéved betöltése után férhetsz hozzá. Azonban részleges hozzáférés már 65 éves kor előtt is lehetséges.

Amennyiben legalább 10 év eltelt a számlanyitás óta, a hozamokat bármikor, büntetés nélkül kiveheted, és ezt 3 évente megismételheted. Akkor is érdemes lehet kivenni a hozamot és visszatenni legalább 750 000 forint értékben, ha éppen nincs szükséged a pénzre, hiszen így kihasználhatod a 20%-os adóvisszatérítést, amellyel akár 150 000 forintot is nyerhetsz.

A befizetett tőke kivétele már szigorúbb szabályokhoz kötött, de a 20 éve a számlán lévő befizetésekhez nyugdíj előtt is hozzáférhetsz, méghozzá büntetés nélkül.

Láthatod, hogy az első 10 évben egyáltalán nem tudsz hozzáférni a megtakarításodhoz, de az idő előrehaladtával egyre több lehetőséged lesz élni a részleges kivét opciójával.

Ha 10 éven belül szeretnél pénzhez jutni nyugdíjpénztári megtakarításod fedezetére, akkor erre ott a tagi kölcsön.

Három év tagság után vehetsz igénybe először tagi kölcsönt, amely a számládon lévő összeg legfeljebb 30%-át teheti ki.

Fontos tudni, hogy ebbe beletartozik az igénylés díja (10 000 forint), valamint az utalás esetleges banki költsége is.Az igénylés elbírálása legfeljebb 30 napot vesz igénybe és a tagi kölcsön maximum egy évre igényelhető, és kamata az aktuális jegybanki alapkamat +5%.

Amennyiben az egy éves futamidő alatt nem történik meg a teljes visszafizetés, a fennmaradó összegre legfeljebb 6 hónapig késedelmi kamatot számol fel a pénztár, melynek mértéke az aktuális jegybanki alapkamat +10%.

Fontos megjegyezni, hogy a kölcsön nem a saját megtakarításaidból kerül folyósításra, hanem a pénztár saját forrásaiból biztosítja azt, így a befizetett összeged továbbra is befektetve marad és hozamot termel.

A tagi kölcsön előnyösebb lehetőség, mint egy banki személyi hitel, hiszen a kamat alacsonyabb, könnyebben hozzáférhető, niközben az eredeti összeg továbbra is kamatozik, ezzel csökkentve a hitel kamat terheit.

Írta:

Diószegi Dániel

Frissítve

2025.01.14.

Tartalomjegyzék

átirányít az MBH oldalára