Legjobb nyugdíj előtakarékosság

Írta

Békési Nóra

Szakértette

Diószegi Dániel

Frissítve

2024.11.04.

Ha ezt a cikket olvasod, valószínűleg már gondolkodsz azon, hogy elkezdj félretenni a nyugdíjas éveidre. Sokszor írtam már arról, miért fontos ez, ezért most nem részletezem. Viszont mivel a nyugdíj-előtakarékosság egy hosszú távú, akár évtizedekre szóló befektetés, ami életed egyik legjelentősebb pénzügyi döntése, rendkívül fontos, hogy okosan válassz. Ebben a cikkben arról lesz szó, mit érdemes átgondolnod a befektetési stratégiád kialakításához, milyen opcióid vannak, és melyiknek mi az előnye és hátránya, illetve mikor érdemes az egyiket vagy másikat választani.

Első lépések

Mielőtt az opciókat részletesen áttekintenénk, érdemes megválaszolni néhány kérdést magadnak. Ezek segítenek abban, hogy megfelelő információk birtokában tudd kiválasztani a számodra legoptimálisabb nyugdíj-előtakarékossági megoldást.

1) Mennyi nyugdíjra számíthatsz? Minél közelebb vagy a nyugdíjkorhatárhoz, annál pontosabban tudod ezt kiszámítani. De akárhány éves is vagy, a nyugdíjszámítással kapcsolatos útmutatóban találsz ehhez segítséget. A múltbéli és jelenlegi kereseti adataid már rendelkezésre állnak, a jövőbeli változásokat pedig reális elvárások szerint becsüld meg.

2) Mennyi pénzből tudsz majd nyugdíjasként megélni? Sok szempontot mérlegelhetsz. Ha most nincs időd részletesen átgondolni, egy ökölszabályként alkalmazhatod, hogy a jelenlegi havi kiadásaidat szorozd meg 0,8-cal. Érdemes azonban tartalékként hozzáadni egy nagyobb összeget váratlan kiadásokra is.

3) Milyen hosszan leszel nyugdíjas?  Bár ez furcsa kérdés lehet, kiindulhatsz abból, hogy egy nő Magyarországon átlagosan 17, míg egy férfi 14 további évet él, miután betölti a 65. életévét. Ha a családod történetében hosszabb vagy rövidebb élettartamok jellemzőek, ennek figyelembevételével is tervezhetsz.

E három kérdés megválaszolása után már nagyjából tudni fogod, hogy mekkora összegre lesz szükséged a nyugodt nyugdíjas évekhez.

Például, ha az jön ki, hogy 230 000 forint lesz a nyugdíjad (ami ma az átlagnyugdíj), és most nettó 438 000 forintból élsz meg (ami pedig az átlagfizetés), akkor az ökölszabály szerint nyugdíjasként 350 000 forintra lesz szükséged havonta (438 000 Ft x 0,8). Így havi 88 000 forintnyi nyugdíjkiegészítést kell majd megtalálnod. Ha nő vagy, és még 17 évet tervezel élni, akkor 204 hónap alatt 18,4 millió forintra lesz szükséged mai értéken, beleértve egy extra 500 000 forintos tartalékot is váratlan kiadásokra (88 000 Ft x 204 + 500 000 Ft).

4) Mennyi időd van ezt az összeget előteremteni?

Ha most 35 éves vagy, és 65 évesen mész nyugdíjba, még 30 éved van. Ez 360 hónapot jelent, így havonta körülbelül 51 000 forintot kellene félretenned, ha a pénzedet egy bankszámlán tartanád.

És itt jön képbe a megfelelő nyugdíj-előtakarékossági termék kiválasztásának fontossága. Ezekkel ugyanis extra, akár évi 150 000 forintnyi adóvisszatérítést is igénybe vehetsz, ráadásul a befektetések hozamot is termelnek. Minél nagyobb a hozam, annál kevesebbet kell magadnak félretenni – persze a nagyobb hozam általában nagyobb kockázattal is jár, de ha még több mint 5-10 éved van hátra a nyugdíjig, kockázatosabb befektetési stratégiát is alkalmazhatsz.

5) Mennyi pénzt tudsz havonta félretenni?

Ha havonta például 20 000 forintot tudsz félretenni, akkor egy 5%-os hozam mellett is elérheted a célodat 30 év alatt, ami jellemzően alacsony vagy közepes kockázat vállalását jelenti. 30 év múlva így a 7,2 millió forint befizetésedből 18,6 millió forintod lesz. Éves 9 % hozammal pedig már 41,3 millió forintra számíthatsz 65 évesen. A különbség nem elhanyagolható, közel 23 millió forint.

Ha 10 000 Ft-od van havonta, mindenképpen szükséged lesz a magas hozamra, amihez magasabb kockázatot is kell vállalnod. A jó hír, hogy 9% hozam mellett havi 10 000 Ft-ból is 20,6 millió forintod lesz 30 év múlva.

Most, hogy nagyjából tudod, mekkora összeget kell összegyűjtened, nézzük meg a konkrét opcióidat!

Nyugdíj előtakarékosság opciók

Magyarországon három fő nyugdíj-előtakarékossági lehetőség közül választhatsz: NYESZ (Nyugdíj Előtakarékossági Számla), nyugdíjbiztosítás és önkéntes nyugdíjpénztár. Plusz egy bónusz lehetőség a TBSZ (Tartós Befektetési Számla).

Nézzük meg, hogy mit érdemes tudnod erről a 3+1 opcióról, mielőtt döntesz.

Nyugdíj Előtakarékossági Számla (NYESZ)

Amit érdemes tudni róla:

A NYESZ egy hosszú távú megtakarítási számla, ahol neked kell összeállítanod a portfóliódat különböző értékpapírokból, és aktívan kezelned is kell azt, hogy hozamot érhess el. Leghamarabb 10 év felhalmozási idő után férhetsz hozzá a megtakarításodhoz adómentesen, feltéve, hogy ekkor nyugdíjba is mész. Ha előbb éred el a nyugdíjkorhatárt és szeretnéd is felvenni a pénzed, a hozam után 15% SZJA-t és 13% SZOCHO-t kell fizetned. Ha a nyugdíjas kor elérése előtt szeretnél hozzájutni a megtakarításodhoz, a hozam adóján felül az adóvisszatérítést is 20%-kal növelten kell visszatérítened.

Minimum 5 000 forint befizetése szükséges a számlanyitáshoz, utána bármikor annyit fizetsz be, amennyit szeretnél. A befizetések után évi 20% adóvisszatérítést vehetsz igénybe, legfeljebb 100 000 forintig, amihez évi 500 000 Ft befizetés szükséges.

A hozamod attól függ, hogy milyen értékpapírokat vásárolsz, és mekkora kockázatot vállalsz. Ha jól fektetsz be, jelentős hozamot érhetsz el, de rossz döntésekkel el is veszítheted a pénzed. Ez az egyik legolcsóbb nyugdíj-előtakarékossági forma, mivel a számlavezetési díjak alacsonyak (évi 0,5% alatt), de a tranzakciós költségeket neked kell fizetned minden egyes kereskedés után, így a végső költség az aktivitásodtól függ.

Előnyei:

  • A legolcsóbb nyugdíj előtakarékossági forma.
  • Rugalmasan állíthatod össze a portfóliódat.
  • Nincs kötöttség a befizetések időzítésében és összegében.

Hátrányai:

  • Rosszul összeállított portfólióval elveszítheted a pénzed.
  • A legkisebb összegű adóvisszatérítést biztosítja.
  • A rugalmasság miatt könnyebb elhagyni a rendszeres megtakarítást.

Mikor válaszd?

Csak akkor válaszd, ha valóban értesz a pénzügyekhez és a befektetésekhez. Ha biztos vagy benne, hogy képes leszel sikeresen kezelni a portfóliódat, a NYESZ egy jó választás lehet. Ha nem ez a te területed, érdemes más megoldást keresni. Ha úgy gondolod, hogy van érzéked hozzá, de még nem vagy teljesen biztos, nyiss egy NYESZ számlát, és kezdj kisebb összegekkel, miközben másik nyugdíj előtakarékossági megoldást is választasz. Így maximalizálhatod az adóvisszatérítést is, hiszen összesen akár 280 000 forintot is visszakaphatsz.

Tartós Befektetési Számla (TBSZ)

Amit érdemes tudni róla:

A TBSZ – bár nem kifejezetten nyugdíj-előtakarékossági termék – az egyik legjobb és leggyakrabban használt eszköz a tudatos megtakarítók körében. Hosszú távra érdemes gondolkodni benne, így nyugdíjcélra is alkalmas lehet.

Az első év a gyűjtőév, amikor befizethetsz a számlára – akár január 1-jén, akár december 20-án nyitottad. A következő három év elteltével 10%-os nyereségadót kell fizetned a hozamra, az ötödik év után viszont teljesen adómentesen veheted ki a megtakarításaidat. Vagy, ha szeretnéd, meghosszabbíthatod további öt évvel bármennyi alkalommal. Ezért lehet jó termék nyugdíjcélra is. Akár a nyugdíjkorhatár eléréséig is hosszabbítgathatod, ha szeretnéd, de közben megmarad a rugalmasság, hogy bármikor (már 5 év után) hozzáférsz a pénzedhez adófizetési kötelezettség nélkül. Adóvisszatérítés azonban nem jár a befizetések után, és minimum 25 000 forint kezdőösszeg szükséges.

A hozamod attól függ, mibe fektetsz, a költségeid pedig attól, hol nyitod a számlát és mennyit kereskedsz.

Előnyei:

  • 5 év után adómentesen kiveheted a pénzt, nem kell hosszú távra elköteleződnöd.
  • Rugalmasan állíthatod össze a portfóliódat.

Hátrányai:

  • Rosszul összeállított portfólióval elveszítheted a pénzed.
  • Nem kapsz adóvisszatérítést.
  • Csak az első évben fizethetsz be rá, ha folyamatos megtakarítást szeretnél, minden évben új számlát kell nyitnod.

Mikor válaszd?

Ha van időd és energiád a befektetésedet kezelni, és fontos, hogy ne kelljen hosszú távra elköteleződnöd, a TBSZ jó választás lehet. Ha viszont hosszú távra tervezel és rendszeres megtakarítást szeretnél, inkább másik terméket válassz. Így még az adóvisszatérítést is kihasználhatod.

Nyugdíjbiztosítás

Amit érdemes tudni róla:

A befizetéseid a biztosítónál egy nevedre szóló számlán gyűlnek, általában befektetési alapokban.

A szerződés megkötésekor érvényes nyugdíjkorhatár elérésekor férhetsz hozzá a pénzedhez kamatmentesen. Ha korábban nyugdíjba vonulsz, és még nem telt el 10 év, adókat kell fizetned. Az első 5 évben 15%, a 6-10. év között pedig 7,5% adót vonnak le a hozamból.

Ha az előtt vennéd ki a pénzed, hogy nyugdíjba mész, és még nem telt el 10 év, ugyanezekre az adókra számíthatsz, de még az adójóváírást is 20 százalékkal megnövelten kell visszafizetned. A 10. év után kamatmentesen felveheted a hozamot, az addigi adóvisszatérítések 120%-át viszont még mindig be kell fizetned, ha tőkét is vennél fel.

Havonta fix összeget kell befizetned, ami általában 8-10 000 forint, és legalább 2-3 évig nem szüneteltetheted. A befizetések után évi 20% adóvisszatérítést vehetsz igénybe, legfeljebb 130 000 forintig, évi 650 000 forint befizetés mellett.

A hozamok átláthatósága viszont nehézkes, és a költségek rendkívül magasak, 2,34-7,48% között vannak az átlagos teljes költségmutatók. Ez azt jelenti, hogy mennyi költséget vonnak le a befektetésed megtermelt bruttó hozamából. Minél magasabb ez a szám, a végén annál kevesebb nettó hozam marad a Te zsebedben. Mivel ilyen magas a levont költség, akik ezeket a termékeket árulják is magas jutalékhoz jutnak. Ezért lehetsz szinte biztos benne, hogy minden magát függetlennek mondó, de ingyen dolgozó pénzügyi tanácsadó, vagy pénzintézet is ezt fogja ajánlani.

Előnyei:

  • Viszonylag rugalmasan állíthatod össze a portfóliódat. (Viszont jellemzően évente egyszer tudod módosítani.)

Hátrányai:

  • A legmagasabb költségekkel jár a nyugdíj-előtakarékossági termékek közül.

Mikor válaszd?

Nem ajánlom a nyugdíjbiztosítást, mivel hasonló kockázatvállalási szint mellett hasonló bruttó hozamú, de jóval alacsonyabb költségű alternatívák is elérhetők. Ha már kötöttél ilyen szerződést, érdemes átnézni a hozamokat és a levonásokat, majd mérlegelni a szerződés felmondásának lehetőségét. Ha ezt nem szeretnéd, az is opció, hogy szünetelteted a befizetést, akár örökre, választasz egy másik nyugdíj előtakarékossági terméket és ott folytatod a rendszeres befizetést.

Önkéntes Nyugdíjpénztár

Amit érdemes tudni róla:

Az önkéntes nyugdíjpénztárt nem szabad összekeverni az állam által mára lényegében felszámolt magánnyugdíjpénztárral. Ennek semmi köze az államhoz, a befizetéseid a nyugdíjpénztárnál egy nevedre szóló számlán gyűlnek, az általad választott portfolióban.

Ha nyugdíjba vonulsz mielőtt eltelne 10 év, és szeretnéd felvenni a pénzed, a tőkére 15% SZJA-t kell fizetned. Más esetben nem veheted fel a megtakarításaidat az első 10 évben.

A 10. év után 3 évente egyszer adófizetési kötelezettség nélkül felveheted a hozamot. A felvenni kívánt tőke adózása pedig úgy van kialakítva, hogy a 11. évtől kezdődően az adóköteles bevétel összege évente 10%-kal csökken. Az adóköteles jövedelem pedig mindig az adóköteles bevétel 89%-a. Ez után kell fizetned 15% SZJA-t és 13% SZOCHO-t.

Nézzük ezt meg egy konkrét példán keresztül: Tegyük fel a nyugdíjpénztári tagságod első évében 100 000 Ft-ot fizettél be. Az első 10 évben nem férsz hozzá. Azonban, ha 11. évben fel akarod venni, ki kell fizetned 13 350 Ft SZJA-t (100 000 Ft x 0,89 x 0,15) és 11 570 Ft SZOCHO-t (100 000 Ft x 0,89 x 0,13). Majd az adóköteles bevétel rész évente 10%-kal csökken, így, ha például nem a 11., hanem a 15. évben veszed ezt fel, az adófizetési kötelezettséged már csak a felvett tőke 60%-ára vonatkozik, így az 8 010 Ft SZJA (100 000 Ft x 0,6 x 0,89 x 0,15) és 6 942 Ft SZOCHO (100 000 Ft x 0,6 x 0,89 x 0,13).

Ahogy a fenti ábrából is láthatod a tőkének azt a részét, amit több, mint 20 éve fizettél be, már ingyen felveheted.

Az önkéntes nyugdíjpénztárban van egy havi minimum tagdíj, ami általában 6 000 és 10 000 forint között mozog. Emellett van lehetőség eseti, akár nagyobb összegű befizetésekre is. Ha nem tudod fizetni a minimum tagdíjat, vagy csak kevesebbet tudsz befizetni, az sem probléma. Ilyen esetben a hozamból vonhatnak le annyi költséget, amennyit a minimális tagdíj esetén számolnának fel. A tagság szüneteltetése is bármikor lehetséges.

Az adóvisszatérítés itt is a befizetett összeg 20%-a, maximum évi 150 000 Ft, amihez évi 750 000 forint befizetése szükséges. Ha több nyugdíj-előtakarékossági terméked is van, ezek után együttesen maximum 280 000 forintot kaphatsz vissza.

A hozam mértéke attól függ, hogy milyen kockázatú portfólióba fekteted a pénzed. A magas kockázatú portfóliók között találhatsz olyat, ahol a 10 éves átlagos nettó hozam 2023-ban 10,2% volt. A nyugdíjkorhatár előtti utolsó három évben már érdemes közepes kockázatú portfólióra váltani, ahol a hozam általában 4-7%. Az utolsó néhány évben pedig célszerű alacsony kockázatú portfólióba helyezni a megtakarításod, ahol 1-5% hozamra számíthatsz.

A költségek is kedvezőek: az önkéntes nyugdíjpénztári portfóliók 10 éves átlagos teljes költségmutatója (TKM) 1,04% és 2,38% között mozog.

Előnyei:

  • Nem kell értened a befektetésekhez.
  • Jó hozamokra számíthatsz.
  • Alacsonyak a költségek.
  • 10 év után a hozamot 3 évente ingyen felveheted. (Ha nem tudsz évente 750 000 forintot befizetni, érdemes felvenni, majd újra befizetni a hozamot, hogy extra adójóváírást szerezhess.)
  • A 20 évnél régebben befizetett tőkét ingyen felveheted.
  • Rugalmasan megválaszthatod, hogy mikor és mennyit fizetsz be. Ha épp nem tudsz befizetni, a már meglévő összeg akkor is kamatozik Neked.

Hátrányai:

  • Ha nem érted el a nyugdíjkorhatárt, az első 10 évben nem férhetsz hozzá sem a tőkédhez, sem a hozamodhoz.
  • Minden pénztárnál jellemzően 3-6 fix portfolióból választhatsz.

Mikor válaszd?

Ha szeretnél egy egyszerű, megbízható nyugdíj-előtakarékosságot, ami stabil hozamot biztosít alacsony költségek mellett, anélkül, hogy neked befektetési szakértővé kellene válnod, az önkéntes nyugdíjpénztár ideális választás lehet.

Mennyit számít az az 1-2% különbség a költségekben?

Ha azon gondolkodsz, miért olyan fontos a költségek szerepe, és miért érdemes komolyan venni ezt a tényezőt a döntésed során, íme a magyarázat.

A kockázat és a hozam mértéke jellemzően kéz a kézben járnak. Ha nem szeretnéd saját magad kezelni a portfóliódat, akkor a két lehetséges megoldás a nyugdíjpénztár és a nyugdíjbiztosítás. Ezek hasonló kockázat mellett hasonló bruttó hozamot kínálnak, így a döntő tényező az, hogy hol mennyi költséget vonnak le. Hiszen ettől függ mennyi pénz marad végül Nálad.

A számok magukért beszélnek. A legdrágább nyugdíjpénztári portfólió (2,38%-os TKM-mel) éppen annyiba kerül, mint a legolcsóbb nyugdíjbiztosítás (2,34%-os TKM-mel). Az alábbi ábrán láthatod, hogy mit jelent már 1,5%-os különbség is a TKM-ben, amikor mindkét termék ugyanannyi, 9%-os bruttó hozamot termel, és te havi 20 000 forintot fizetsz be.

Összegzés

Ha értesz a befektetésekhez, és fontos számodra, hogy rugalmasan alakíthasd a portfóliódat, válaszd a NYESZ-t. Ha ugyanezek a szempontok mellett az is lényeges, hogy ne kelljen hosszú távra elköteleződnöd, akkor a TBSZ lehet a jó választás.

Viszont, ha nem érzed magad teljesen magabiztosnak abban, hogy te magad állítsd össze a befektetéseidet, és inkább egy egyszerű, stabil megoldást keresel jó hozammal és alacsony költségekkel, akkor az önkéntes nyugdíjpénztár a legmegfelelőbb.

Ha úgy döntöttél nem halogatsz tovább, használd a független nyugdíjpénztár kalkulátort, hasonlítsd össze a pénztárak ajánlatát és a „Belépek” gombra kattintva indulj el még ma a gondtalan időskor felé.

7 napos ingyenes email kurzus. Minden napra egy spórolási tipp.

Napról napra ismerheted meg azokat az egészségpénztári trükköket, amikkel kimaxolhatod a 20%-os adóvisszatérítést

A feliratkozással elfogadod az adatkezelési tájékoztatóban foglaltakat

Hozzászólások

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hasonló cikkek

Írásainkban törekszünk arra, hogy minden az önkéntes nyugdíjpénztárhoz kapcsolódó szolgáltatást részletesen megismerj.