Te is a KATÁ-s adózás előnyeit élvező vállalkozó vagy? Megértem, hogy ha megtehetted, ezt választottad, hiszen ennél kedvezőbb adónemet nem is lehet találni. Legalábbis, ha csak a jelenre koncentrálsz. Azonban az idős kori nyugodt megélhetésedet semmi nem veszélyezteti jobban ennél az adónemnél. Ha érdekel mire számíthatsz nyugdíjas korodban KATÁ-s vállalkozóként és hogy mit tehetsz, hogy a jövőd is anyagilag biztonságos legyen, ez a cikk Neked szól.
Egyáltalán mennyi nyugdíjra számíthatok KATÁ-s vállalkozóként?
Ahhoz, hogy megérthesd, hogy mi itt a probléma, először ezt a kérdést kell megválaszolni.
A leendő nyugdíjad összege két fő tényezőtől függ:
1. A nyugdíjalap, ami a számított havi nettó életpálya átlagkereset.
A KATA-sként fizetett 50 000 Ft adó 2024-ben bruttó 108 000 Ft-ként kerül beszámításra a nyugdíjalapba. Ez olyan mintha munkavállalóként nettó 71 820 forintos fizetésed lenne.
2. A szolgálati idő, vagyis, hogy hány évet dolgoztál. Ettől függ, hogy a nettó életpálya átlagkereseted hány %-át kapod majd nyugdíjként. Jelen pillanatban 40 év szolgálati idő után például ez 80%. Azonban KATA-sként azt is fontos tudnod, hogy csak az számít teljes évnek, amikor a kereseted elérte legalább az aktuális minimálbért, ami 2024-ben bruttó 266 800 Ft (nettó 177 422 Ft).
Mit jelent ez a gyakorlatban?
Vegyünk egy végletekig leegyszerűsített példát, miszerint 40 évig KATA-s adózó vagy, végig a 2024-ben érvényes KATA nyugdíjalap és minimálbér összegekkel.
Ugyan 40 évet dolgoztál, de a kereseted az aktuális minimálbér 40%-a volt. (71 820 Ft / 177 422 Ft). Így szolgálati időnek is csak a 40%-a, vagyis 16 év kerül beszámításra (40 év x 0,4). 16 év szolgálati idővel pedig a nettó életpálya átlagkereset 45%-a jár nyugdíjként.
A nettó havi életpálya átlagkereseted pedig 71 820 Ft volt. Innen már könnyű kiszámolni, hogy ebben az esetben a várható nyugdíjad 71 820 Ft x 0,45, vagyis 32 319 Ft lenne.
Persze a nyugdíjszámítás egy ennél sokkal bonyolultabb módszer. Többek között fontos tényező, hogy nyugdíjba vonuláskor a korábbi évek kereseteit valorizálják, azaz az akkori időszaknak megfelelő értékre hozzák. De akármekkora is lesz az így kalkulált összeg, az kb. ugyanitt fog érni, mint ma a 32 319 Ft. Így nagyságrendileg ebből a példából láthatod, hogy mire számíthatsz.
Ha az nem lenne elég, a kilátásaid sajnos folyamatosan romlanak
Veled érzek, hogy ha ezzel most szembesülsz, ezt nem könnyű hallani, de minél hamarabb nézel szembe a tényekkel, annál jobban jársz.
A helyzet az, hogy KATÁ-sként a szolgálati időd beszámításának mértéke mindig attól függ, hogy az 50 000 Ft adód mekkora jövedelemként van figyelembe véve és hogy mennyi a minimálbér. Vagyis a kettő arányától és ez a Te szempontodból folyamatosan romlott az elmúlt évek során.
Ez a nagyon szimpla számítás is jól mutatja, hogy az elmúlt években a minimálbér rohamos tempóban nőtt ahhoz képest, ahogy a KATA beszámítása nőtt a nyugdíjalapba. Ami összességében az elmúlt 8 évet nézve azt eredményezi, hogy a mai KATÁ-ra vonatkozó nyugdíj beszámítási szabályok mellett 11%-kal kevesebb lenne a nyugdíjad, mint a 2016-ban lett volna, ha az összes aktív évedben ennyi az elszámolt jövedelmed.
Váltanom kellene KATÁ-ról?
Nyugdíj szempontból valóban a legrosszabb választás a KATÁ-s adózási forma, de számos előnye is van ahhoz képest, mint ha például munkabérből élnél.
Ha tegyük fel egy vállalatnál keresnél bruttó 600 000 forintot, az nettó 399 000 forintos fizetést jelentene. Ha ugyanennyit ki tudsz számlázni KATÁ-sként, nettó 550 000 forintod marad. Vagyis nyertél vele havonta 151 000 forintot. A kérdés az, hogy mihez kezdesz ezzel az extra nyereséggel. Ha ügyesen tudsz ezzel élni, a KATA egy nagyszerű adózási forma.
Akkor mit tehetek?
Ha szeretnél idős korodban is egy tisztességes életszínvonalon élni, nem tehetsz mást, mint, hogy öngondoskodsz.
Erre az egyik legjobb lehetőséged az önkéntes nyugdíjpénztárak. Ezekbe a pénztárakba rendszeresen vagy alkalmanként lehet befizetni (de szükség esetén szüneteltetheted is a befizetést) és az összegyűlt pénzt a pénztárak befektetik, ami hozamot termel. Ma már olyan portfólió is található az önkéntes nyugdíjpénztár piacon, aminek az átlag 10 éves hozama közel 10%. A pénztári portfóliókat összehasonlító kalkulátor segít megtalálni ezt.
De számoljunk egy pesszimistább 7%-os hozammal, és azzal, hogy most 40 éves vagy, mostantól 25 évig félrerakod a KATÁ-val „nyert” extra 151 000 forintod csak egyharmadát, 50 000 forintot.
Ahogy láthatod, így 25 év múlva több, mint 40 millió forintod lesz, amiből Neked csak 15 millió forintot kellett befizetned. Több mint 25 millió forintot az önkéntes nyugdíjpénztárad termelt Neked.
Ne felejts el figyelni arra, hogy az infláció ne egye meg a pénzed, hiszen ami ma 40 millió forintot ér, az 20-25 év múlva várhatóan kevesebbet fog. Ez ellen úgy védekezhetsz, hogy évente megemeled a félretett összeget az előző évi infláció mértékével.
Ha azzal számolsz, hogy 65 évesen mész nyugdíjba és kb. 85 éves korodig fogsz élni, erre a 20 évre így alakul a nyugdíjad csak KATÁ-val, vagy ha félre is tettél és a tőkéd hozamot is termelt:
Összefoglalás
KATÁ-s vállalkozóként nagyon fontos, hogy előre gondoskodj a nyugdíjas éveidről. És igaz ugyan, hogy mivel így nem fizetsz SZJA-t nem tudod pluszban kiélvezni az állami 20 százalékos extra adóvisszatérítést. De még mindig sokkal jobban jársz így, mint egy jellemzően ugyanolyan kockázati szint mellett jóval költségesebb nyugdíjbiztosítási szerződéssel, ahol megkapod ezt is (más a szerződő és biztosított). Itt láthatod mennyi pénzed gyűlik össze 25 év alatt egy 7% nettó hozamú önkéntes nyugdíjpénztár portfolióval, úgy, hogy nem kapsz adóvisszatérítést, illetve egy 5% nettó hozamú nyugdíjbiztosítással, ahol évente 20% adóvisszatérítést is kapsz:
Ha úgy döntöttél nem halogatsz tovább, használd a független nyugdíjpénztár kalkulátort, hasonlítsd össze a pénztárak ajánlatát és a „Belépek” gombra kattintva indulj el még ma a gondtalan időskor felé.